İdrar Kaçırma Tedavisi - İdrar Kaçırma Tedavisi - Medical Park

İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar Kaçırma Tedavisi

Tedavi şekli seçiminde idrar kaçırmanın tipi ve hasta yaşı cinsi çok önemli. Mesanenin hassasiyetine, aşırı duyarlılığına bağlı durumlarda, hassasiyete neden olan enfeksiyon, taş, şeker, prostat, miyom vs gibi ek hastalıklar aranır. Eğer altta yatan bir hastalık yoksa idrar torbasını gevşeten ilaçlarla hastaya uygun tedavi modeli oluşturulur ve uzunca bir süre kullanılır.

Hastada kaçırma miks tip ise yani idrar torbasında sarkmaya bağlı stres tip kaçırma da eşlik ediyorsa ilaç tedavisi yeterli olmaz. Daha genç hastalarda idrar tutan, mesaneyi asan kasları kuvvetlendirici egzersizler tedaviye eklenir. Aynı kas gruplarını elektrikle uyaran cihazlar verilebilir.

Stres tip dediğimiz mesanenin ve mesane boynunun sarkmasına bağlı kaçırmada (öksürme hapşırma kaçırmaları), en etkili tedavi oluşan bozukluğu eski haline getirmektir. Yani mesaneyi kaldıran, taşıyan pelvik taban kaslarını yukarı çekmektir. Hafif olgularda ve genç hastalarda egzersizle bu yapılabilir. Fakat ilerlemiş ve yaş gereği kas diriliğini kaybetmiş hastalarda cerrahi tekniklerle bu sağlanmalıdır.

Son yıllarda çok etkili ve çok basit teknikler geliştirilmiştir. Artık neredeyse hiç açık cerrahiye gerek duyulmamaktadır. Yaklaşık 20 dakikalık bir işlemle, iğneler yardımıyla mesaneye bir çeşit hamak kurularak idrar torbası desteklenir. Mesane boynu eski şekline kavuşur. Yöntem çok etkili ve başarılıdır. Başarıda en önemli nokta, uygun hasta seçimidir. Yani muayene ve testlerle stres tip kaçırma olduğu tespit edilmelidir. Doğru hastada kalıcı olarak şikayet giderilmiş olur. Ancak doğum ve aşırı kilo alımı gibi durumlar nadiren tekrar sarkmalara neden olabilir.