İdrar Kaçırma Nedenleri - İdrar Kaçırma Tedavisi - Medical Park

İdrar Kaçırma Nedenleri

İdrar Kaçırma Türleri

İdrar kaçırma nedenleri yaşa ve cinsiyete göre farklılıklar gösterebilmektedir. Çocuklar 3 yaş civarı tuvalet alışkanlığını kazanırlar ama nörolojik gelişimle tam idrar kontrolü 6 yaşında tamamlanır.

Gençlik döneminde idrar kaçırmanın en sık görülen sebebi “aşırı aktif mesane” denilen idrar torbasının aşırı hassaslığı ve buna bağlı kontrolümüz dışında refleks kasılmalardır. İdrar kaçırma erkeklerde ve kadınlarda hemen hemen aynı oranda görülebilir. Çoğu zaman oluşsal bir problemdir. Genetik yatkınlık geçerlidir. Soğuk, stres gibi uyaranlarla birlikte şikayet ağırlaşabilir. Su sesi bile bazen kontrolsüz işemeye neden olabilir.

İlerleyen yaşla birlikte ortaya çıkan idrar kaçırmaları sıklıkla kadınlarda görülür. Orta yaş sonrası aşırı kilo alma, ağır iş ve egzersiz, gebelik doğum, şeker hastalığı, ve genetik yatkınlık gibi faktörlerin de katkısıyla idrar kaçırma başlayabilir. Kadınların anatomik yapısı gereği idrarı tutan mekanizmaları daha zayıftır. İdrar kanalı da daha kısadır. İdrar torbasını taşıyan kasların belirtilen faktörlerle gevşemesi ve sarkması idrar torbasının boyun açısını bozarak daha kolay açılır hale getirmektedir.